''Apostil''

Apostil Ne Demektir?

Herhangi bir ülkede resmiyet kazanan, kamu belgesinin başka bir ülkede de tanınması için düzenlenen belgeye Apostil, denilmektedir.
Apostil aracılığıyla onaylanan belgeler genellikle diploma, doğum belgesi, evlilik cüzdanı, vekâletname gibi evraklardır. Anlaşma uyarınca onay yapılan belgenin belli bir geçerlilik süresi bulunmamakla birlikte, bu süre taraf ülkelerce münferit şekilde belirlenebilir.
 

Apostil Tercüme Gerekliliği

Uluslararası etkileşimin artmasıyla birlikte herhangi bir ülkeden alınan kamu belgesinin başka bir ülkede de geçerli olması ihtiyaç haline gelmiştir. Bu ihtiyaca çözüm getirilmesi amacıyla Apostil ile onay işlemleri Lahey Sözleşmesi ile yasallaştırılmıştır.
Belgenin tasdiklenmesi için öncelikle Apostil tercüme işlemlerinin yapılması gerekir. Hangi ülkede geçerli olması isteniyorsa, o ülkenin resmi diline tercümesi yapılan evrakın noterde onaylanması gerekir. Apostillerin ana başlığında mutlaka Fransızca olarak “Apostille (Convention de La Haye du 5 octobre 1961)” şeklinde yazı yazılması zorunludur.

Sizde tüm bu karmaşalıktan kurtulmak için ofisimizden Apostil evraklarınızla ilgili uzman ve tecrübeli kadrolarımızdan hizmet alabilirsiniz.

Hızlı İletişim Formu

Hangi konuda yardıma ihtiyacınız var?

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bize geri bildirimde bulunabilirsiniz.

İşinin Uzmanı Ekibimizden Canlı Destek Almak İster misiniz?